Calendar of Events

« »

Close
View All Events

THE 2017 BLUMENTHAL PERFORMING ARTS HIGH SCHOOL MUSICAL THEATER AWARDS NOMINEES

 

PRESENTED BY WELLS FARGO

Best Set Construction

Ardrey Kell High School – Chicago

Central Academy of Technology and Arts – Sweeney Todd

Central Cabarrus High School – Dogfight

Nation Ford High School – The Drowsy Chaperone

Providence Day School – Side Show

Stuart W. Cramer High School – Thoroughly Modern Millie

 

Best Costume Creation

A. L. Brown High School – Anything Goes

Central Academy of Technology and Arts – Sweeney Todd

Central Cabarrus High School – Dogfight

Cuthbertson High School – Les Miserables

Northwestern High School – Young Frankenstein

Piedmont Community Charter – Thoroughly Modern Mille

 

Best Student Orchestra

Ardrey Kell High School – Chicago

Bunker Hill High School – Once on This Island

Central Academy of Technology and Arts – Sweeney Todd

East Mecklenburg High School – The Wiz

Hough High School – Little Shop of Horrors

Providence High School – Hairspray

 

Best Choreography Execution

Ardrey Kell High School – Chicago

Bunker Hill High School – Once on This Island

cfa Academy – Big Fish

Charlotte Latin School – Crazy For You

Nation Ford High School – The Drowsy Chaperone

Northwest School of the Arts – All Shook Up

 

Best Ensemble/Chorus

Ardrey Kell High School – Chicago

Central Academy of Technology and Arts – Sweeney Todd

Covenant Day School – The Wizard of Oz

Nation Ford High School – The Drowsy Chaperone

Northwest School of the Arts – All Shook Up

Providence Day School – Side Show

 

Best Overall Direction

Ardrey Kell High School – Chicago

Central Academy of Technology and Arts – Sweeney Todd

Davidson Day School – Bonnie & Clyde

Nation Ford High School – The Drowsy Chaperone

Northwest School of the Arts – All Shook Up

Providence Day School – Side Show

 

Best Featured Performer

Ardrey Kell High School – Kevin Wholey as Emcee (Chicago)

Central Academy of Technology and Arts – Stewart Harrison as Adolpho Pirelli (Sweeney Todd)

Northwest Cabarrus High School – Haylee Frazier as Lavinia (A Little Princess)

Northwest School of the Arts – Renee Rapp as Miss Sandra (All Shook Up)

Northwestern High School – Herbert White as Dr. Victor Von Frankenstein (Young Frankenstein)

Stuart W. Cramer High School – Jo Ocasio as Muzzy Van Hossmere (Thoroughly Modern Millie)

 

Best Supporting Actor

Ardrey Kell High School – Andrew Sickles as Amos Hart (Chicago)

Central Academy of Technology and Arts – Sayo Oni as Tobias Ragg (Sweeney Todd)

Marvin Ridge High School – Christian Regan as Cat in the Hat (Seussical)

Nation Ford High School – Robert Leaks as Robert Martin (The Drowsy Chaperone)

Northwest School of the Arts – Rixey Terry as Dennis (All Shook Up)

Providence Day School – David Conlin as Buddy (Side Show)

 

Best Supporting Actress

Ardrey Kell High School – Bailey Thomas as Roxie Hart (Chicago)

cfa Academy – Brittany Schell as Jenny Hill (Big Fish)

Nation Ford High School – Jessica Shamble as Janet Van De Graaf (The Drowsy Chaperone)

Northwest Cabarrus High School – Macy Skaggs as Becky (A Little Princess)

Northwest School of the Arts – Hanna-Kathryn Wall as Sylvia (All Shook Up)

Providence Day School – Katlyn Gonzalez as Daisy (Side Show)

 

Best Actor

Ardrey Kell High School – Jacob Bollacke as Billy Flynn (Chicago)

Central Academy of Technology and Arts – Justin Rivers as Sweeney Todd (Sweeney Todd)

Charlotte Country Day School – Kenny Letts as Scarecrow (The Wizard of Oz)

Charlotte Latin School – Ethan Holtzman as Bobby Child (Crazy For You)

Northwest School of the Arts – Jonathan Davis as Chad (All Shook Up)

Providence Day School – Chris Melton as Terry (Side Show)

 

Best Actress

Ardrey Kell High School – Anna Hertel as Velma Kelly (Chicago)

Carmel Christian School – Domenica Coka as Sandra Bloom (Big Fish: School Edition)

Davidson Day School – Analise Malick as Bonnie (Bonnie & Clyde)

Northwest School of the Arts – Maya Sistruck as Natalie Haller (All Shook Up)

Piedmont Community Center – Bianca Moten as Mille Dillmount (Thouroughly Modern Millie)

SouthLake Christian Academy – Haley Conway as Ursula (The Little Mermaid) 

 

Wells Fargo Best Musical – Tier 1

Davidson Day School – Bonnie & Clyde

Nation Ford High School – The Drowsy Chaperone

Stuart W. Cramer High School – Thoroughly Modern Millie

 

Wells Fargo Best Musical – Tier 2

Ardrey Kell High School – Chicago

Central Academy of Technology and Arts – Sweeney Todd

Northwest School of the Arts – All Shook Up

 

The following students have scored in the top 20 in the Best Actor and Best Actress categories and will be invited to audition for The Blumey Award judges on Saturday, May 6.  The six nominees for both of these categories will be chosen after the auditions and announced on Monday, May 8.

 

Best Actor

A.L. Brown High School – Matthew Byrd as Billy Crocker (Anything Goes)

Ardrey Kell High School – Jacob Bollacke as Billy Flynn (Chicago)

Butler High School – Andre Braza as Prince Dauntless (Once Upon a Mattress)

Central Academy of Technology and Arts – Justin Rivers as Sweeny Todd (Sweeny Todd)

Central Cabarrus High School – Drew Coley as Eddie (Dogfight)

cfa Academy – Tim Brausch as Edward Bloom (Big Fish)

Charlotte Christian School – Dallas Thomley as Willard Hewitt (Footloose)

Charlotte Country Day School – Kenny Letts as Scarecrow (The Wizard of Oz)

Charlotte Latin School – Ethan Holtzman as Bobby Child (Crazy For You)

Covenant Day School – Harrison Chase as Scarecrow (The Wizard of Oz)

Davidson Day School – Thaddaeus Freidline as Clyde (Bonnie & Clyde)

Hough High School – Cley Butler as Seymour (Little Shop of Horrors)

Independence High School – Ron Gibson as Minstrel (Once Upon a Mattress)

Jay M. Robinson High School – Andrew Krug as Charlie Brown (You're a Good Man, Charlie Brown)

Lincolnton High School – Spencer Hoops as Radames (Aida)

Marvin Ridge High School – Jack Shanahan as Horton (Seussical)

Nation Ford High School – Westin Hicks as Man in Chair (The Drowsy Chaperone)

Northwest Cabarrus High School – Tucker Skaggs as Captain Crewe ( A Little Princess)

Northwest School of the Arts – Jonathan Davis as Chad (All Shook Up)

Northwestern High School – Logan Ingram as Igor (Young Frankenstein)

Piedmont Community Charter School – Dylan Medlin as Jimmy Smith (Thoroughly Modern Millie)

Pine Lake Preparatory – Peter Quinn as Cornelius Hackl (Hello, Dolly!)

Providence Day School – Chris Melton as Terry (Side Show)

South Mecklenburg High School – Ryan Faucette as J. Pierrepont Finch (How to Succeed in Business...)

Stuart W. Cramer High School – Dakota Jones as Jimmy Smith (Thoroughly Modern Millie)

 

Best Actress

Arborbrook Christian Academy – Miah Critchett as Rose Alvarez (Bye Bye Birdie)

Ardrey Kell High School – Anna Hertel as Velma Kelly (Chicago)

Bunker Hill High School – Jana Sales as Ti Moune (Once on This Island)

Butler High School – Miranda DiPaolo as Princess Winnifred (Once Upon a Mattress)

Carmel Christian School – Domenica Coka as Sandra Bloom (Big Fish: School Edition)

Central Academy of Technology and Arts – Maddy Sedberry as Mrs. Lovett (Sweeny Todd)

cfa Academy – Shianne Armstrong as Sandra Bloom (Big Fish)

Charlotte Latin School – Arella Flur as Polly Baker (Crazy For You)

Cuthberston High School – Hannah Conkling as Fantine (Les Miserables)

Davidson Day School – Analise Malick as Bonnie (Bonnie & Clyde)

Independence High School – Isabella Villanueva as Princess Winnifred (Once Upon a Mattress)

Jay M. Robinson High School – Alaina Newell as Lucy (You're a Good Man, Charlie Brown)

Lincolnton High School – Ashley Robinson as Aida (Aida)

Nation Ford High School – Maddie Neff as The Drowsy Chaperone (The Drowsy Chaperone)

Northside Christian Academy – Olivia Ficklin as Maria (The Sound of Music)

Northwest Cabarrus High School – Mia Rice as Sara Crewe (A Little Princess)

Northwest School of the Arts – Maya Sistruck as Natalie Haller (All Shook Up)

Piedmont Community Charter School – Bianca Moten as Millie Dillmount (Thoroughly Modern Millie)

Pine Lake Preparatory – Piper Loebach as Dolly Levi (Hello, Dolly!)

Providence Day School – Tessa Giordano as Violet (Side Show)

Providence High School – Lilli Hancock as Tracy Turnblad (Hairspray)

Souht Mecklenburg High School – Marielisa Cashman as Rosemary Pillkington (How to Succeed in Business...)

South Point High School – Kayla Booth as Princess Winnifred (Once Upon a Mattress)

Southlake Christian Academy – Haley Conway as Ursula (The Little Mermaid)

Stuart W. Cramer High School – Abigail Morrison as Millie Dillmount (Thoroughly Modern Millie)